Přehled svalové soustavy a nejčastější příčiny problémů
Všichni jsme tvoření dle stejného modelu, téměř vše o svalech a kostře platí pro lidi, koně, psy a savce vůbec.

Problémy s pohybovým aparátem vznikají ve chvíli, kdy jeho jednotlivé části nefungují správně a nejsou v ideálním postavení. Zvláště kvůli nedostatku přirozeného pohybu. Chováte koně v boxu, či neumíte správně jezdit, pak očekávejte komplikace…
Je důležité si uvědomit, že zranění často způsobují špatné pohybové vzorce a nesprávné používání těla a nesprávného ježdění. Nepracujeme pouze se svaly, ale také s nervovou soustavou.
Svalová soustava se skládá s přibližně 200 párů svalů (většina se vyskytuje zrcadlově na obou polovinách těla).
Účastní se držení těla, uložení vnitřních tělních struktur a svým pohybem přispívají k zachování tělesného tepla. Jakákoliv svalová dysfunkce ovlivňuje celé tělo. Zanedbání i drobné svalové bolesti a ztuhlosti mohou přejít v chronické potíže či zánět. Může dojít i k vážnému zranění, když se v podvědomé snaze obejít bolest uchylujeme k nesprávnému držení těla i pohybu.
- Zdravé svaly jsou poddajné, pružné, měkké na dotek a můžeme přes ně nahmatat i kosti. Nejsou citlivé na dotek a nebolí. Připomínají vláčné těsto.
- Nemocné svaly jsou ztuhlé, na dotek tvrdé a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Jakoby křeč, stažení, zkrácení pruhu svalové tkáně. Postupem času dochází ke zhoršení prokrvení, což vede k přeměně pružných vláken v nepružné vazivo. Připomíná napjaté pruhy svaloviny – struny.
Druhy poškození svalů:
Úraz – Náraz – Stres – Špatné držení těla – Chronická ztuhlost – Podchlazení – Špatná úprava kopyt – Operace – Špatné ježdění nebo sedlo a jezdec – Vrozená vada – Ochablé svaly …..
- Nadužívání (sval vykonává stále stejný jednostranný pohyb) Dochází k tzv. únavovým – stresovým frakturám na mikroskopické úrovni. Vyznačují se mírným otokem, citlivostí na dotek, ztepláním. Léčíme je klidovým režimem, ledováním, bandáží. Přibližně 8 – 24 hod po zátěži se dostavuje svalová ztuhlost, ochablost, či bolest. Obvykle sama vymizí do 3 – 7 dnů. Nepomáhá ledování ani zahřívání. Pomáhá mírná aktivita, masáž s protažením.
- Namožení, přetížení (nerespektování únavy svalů, náhlé, nečekané zatížení svalů, nadměrný výkon) Dostavuje se po fyzické námaze, zvláště nejsme-li na ni zvyklí.
- Při poranění kosti, kloubu, vazu se změní i okolní svaly. Po zhojení zranění je nutné se věnovat i svalům – uvolnit ztuhlé svalstvo a posílit ochablé. Po úrazech je velmi důležitá rehabilitace celého těla, které bylo během úrazu nepřirozeně zatěžováno. Je třeba ho srovnat zpátky, tak jak bylo před úrazem.
- Vymknutí – prudké, nadměrné natažení jednoho či více vazů. Může dojít i k přetržení vazu, pocit prasknutí v oblasti kloubu. Vazy jsou méně prokrvené a proto jejich hojení trvá stejně dlouho jako u kostí. Důležitý je klidový režim.
- Zánět šlach – (části, které upínají svaly ke kosti, obvykle v blízkosti kloubů) – natažení šlachy za hranice možností. Dochází k tomu při špatném nebo žádném protažení, či nárazovým přetížením.. Potíže se zhorší zvláště při pohybu a v noci. Ve svalech v okolí lze najít napjatá a bolavá místa. Ta je nutné uvolnit.
- Operace – po zhojení přímých následků je třeba zhojit všechny tkáně, kterými řez procházel. Od kůže přes fascie, až po nejhlubší vrstvy svalů, aby jizva nezpůsobila srůsty, přes které bude narušen pohyb.
Poranění svalu:
Lehké – natažený sval, bez úbytku síly. Hojení trvá 2 – 10 dní.
Střední – natržení částí svalových vláken nebo šlachy v místě úponu na kost. Projevuje se úbytkem síly. Hojení trvá 10 dnů – 6 týdnů.
Těžké – přerušení spojení svalů – šlach – kostí – s úplným oddělením vláken. Projevuje se značnou ztrátou síly, při stlačení lze slyšet vrzání či praskání. Drží končetinu zvednutou, nestoupne na ni. Vyžaduje chirurgickou nápravu.
Křeč – náhlé bezděčné stažení svaloviny, kdy dochází k jejímu vyboulení a zatvrdnutí. Je bolestivá a příčiny jsou různé: svalová únava, setrvání příliš dlouho v jedné poloze, dehydratace, narušená rovnováha vápníku, hořčíku či draslíku, špatný tělní oběh, cukrovka, epilepsie, ledvinová onemocnění, vedlejší účinek léků… Bolest způsobená křečí ustupuje při uvolnění, částečná citlivost může ještě přetrvat. Nedochází však k zatuhnutí svalových vláken.
Akutní problémy a první pomoc se svaly se léčí klidovým režimem, ledováním a bandážováním zejména během prvních 24 hod. Další průběh léčby závisí na druhu poranění. Je důležité uvolnit stažená a ztuhlá místa, zlepšit cirkulaci krve a tím zhojení. Dalšímu přetížení lze předejít dostatečným klidovým režimem, před každou námahou nejprve prokrvit, zahřát a svalstvo zatěžovat postupně.
Volat doktora, když :
- zaznamenáte necitlivost, brnění , či vystřelující bolest
- je končetina nezvykle volná či křivá a nepostaví se na ni
- část končetiny zchladne, ztuhne
- otok, zarudnutí či horkost se během 2 dnů nezačne zlepšovat
- začnou bolet další části těla
- bolest trvá déle než 7-10 dnů
Zpracováno dle více publikací:
Donna Finandová, L.Ac.,L.M.T. – Spoušťové body a jejich ošetření,
Pamela Hannay – Touching Horse
Colin Vogel – Complete Horse Performance
Je potřeba také vnímat obaly svalů, tzv. fascie. Více se o nich dozvíte v tomto dokumentu ČT.