Velký Týnec, 783 72
+420 603 194 700
corazon.os@seznam.cz

UVOLNĚNÍ KONĚ

     

Jezdecké umění vnímám podobně jako bojové umění či umění tantry.

Koně studuji a žiji s nimi už více jak 25 let. Nezabývám se jezdectvím pro získávání medailí, ale pro lepší sebepochopení a zlepšení našeho života. Snažím se učit od nejlepších jezdeckých mistrů a milovnic koní,  kteří svůj život s koňmi opravdu propojili na několika úrovních a nejde jim o madaile.  Základem všeho je klasické ježdění, které navazuje na jezdecké spisy Xenofona (asi 400 před n. l.) Koně tehdy byli cvičeni pro jezdce k boji, a dokázali vysoké cviky nad zemí, které dnešní nejlepší drezúrní jezdci již nedokáží. Toto umění zvládne pouze jezdec, který se opravdově propojí a stane se jedinou bytostí s nadlidskými schopnostmi. Pro jezdce z minulosti bylo nezbytné být s koněm propojen, protože na tom závisel jejich život. Lidé tehdy byly odvážnější, silnější, zdravější. Jestliže byl jezdec raněn, dokázal ho kůň chránit a bojovat za něj.  Koně nám dávají svou sílu, odvahu a rychlost.

Jakékoliv ,,Mistrovství “ spočívá v uvolnění. 

Základem jezdeckého umění je UVOLNĚNÍ JEZDCE I KONĚ.        

Ve výuce jezdeckého umění  využívám zkušenosti a techniky, kterými jsem sama prošla: bojová umění  -tai-chi, chi- kung, fyzioterapie, jóga, somatika, tantra,…    

   (- z mého života v Andaluzii.)

Přes 25 let pracuji s koňmi a více jak 10 let vedu vlastní pony klub.

Učím děti i dospělé jezdit, vlastně spíše – cítit koně i sebe-( ježdění pak příjde samo. )

Mít rád vlastní koně a využívat je spíše pro začátečníky co neumí jezdit a většinou mají špatné držení těla (vlivem  moderního způsobu života, kterým křiví i koně,) je o neustálém hledání rovnováhy.  Aby  koně zůstali zdraví a jezdci se naučili dobré základy jezdeckého umění. Proto se snažím učit a  propojovat vše na více úrovních  – fyzické – emocionální  – spirituální.

Jestliže máte uvolněného koně, je stejně důležité uvolnění jezdce.  Zdá se to jednoduché, ale díky našemu sedavému způsobu života je náš  stažený sed pro koně velmi nezdravý. Naše pánev i páteř není uvolněná, ale stažená a velmi málo pohyblivá.  Sedíme na koni jako jeden blok – ztuhlí jako: „náhrobní kámen“-  svým sedem zamezujeme koni používat zádové svaly. Tělem koně, ani námi nemůže proudit životní energie, a tím začínají problémy nejen se zády.

Při své práci s koňmi různě po světě jsem vyzkoušela a objevila mnoho způsobů výuky jízdy na koni i  mnoho kurzů a různých technik sebeuvědomění upravených pro jezdectví.  Tyto techniky nám mohou výrazně urychlit  a pochopit jezdecké umění. Např. z bojového umění –   Abychom se naučili pracovat s tlakem, musíme pochopit, co je to uvolnění. Mistr bojového umění musí být uvolněný, aby mohl  vnímat protivníka. Nebo z masáží – Naučte sebe i koně opravdovou cestu od tlaku k  uvolnění a citlivosti. Ráda bych co nejvíce rozšířila povědomí o tom, jak se každý může naučit koně masírovat a protahovat.

(v Irsku- Wicklow Mountains National Park)


Zde jsou ukázky některých metod, které nám mohou pomoci pro lepší vnímání sebe i druhých.. Tyto znalosti mi pomohly uchopit a prakticky učit každého vnímat a masírovat koně.