Velký Týnec, 783 72
+420 603 194 700
corazon.os@seznam.cz

2. Uvolňování fascií

Upozornění:     Tyto video kurzy vznikly na základě mých životních zkušeností z více oborů. Některé způsoby masáží jsem vymyslela a vylepšovala během svého života s koňmi. Nevydávám proto žádné certifikáty a ani nejsem certifikovaným lektorem. Budu ráda, když vás inspiruji k vlastnímu objevování věcí, které budou zlepšovat naše propojení s koňmi. Nenesu odpovědnost za špatné provedení těchto technik na vašem koni. Inspirujte se a používejte při tom vlastní rozum i cit.


Pro opravdovou milovnici koní je důležité umět se na koně napojit, vnímat jeho potřeby a třeba ho i léčit.
K tomu vám mohou pomoci tyto masážní techniky:
 • Kurzy masáži koní pořádám víc jak 10 let. Čas nám však ukázal, že na zapamatování a převedení nového do praxe, je třeba si novou věc několikrát zopakovat a vyzkoušet.
 • Natočily jsme proto  krátká praktická videa s detailními záběry každé z technik a komentářem. Máte tak možnost si videa pustit kdykoliv znovu pro zopakování či připomenutí nového.
 • Koupit si můžete dle svých potřeb jen jeden typ masáže nebo všechny dohromady za výhodnější cenu.

Moc děkuji mladým a šikovným ženám, které se mnou videa natáčela a tvořila: Zuzce Koleňákové a Soni Mullerové.


2. videokurz :  UVOLŇOVÁNÍ FASCIÍ

pomocí techniky s lany – vhodné zvláště pro koně po zranění.
 VIDEOKURZ  – UVOLŇOVÁNÍ FASCIÍ

Cena :     396,-Kč

Koupit


Tato masáž je vhodná na uvolnění končetin, zvláště pak jako rehabilitace po zranění.

Zlepšuje chody koně, způsob zvedání končetin, kmih i jejich ohebnost. Je dobrá pro nepozorné a mladé koně, kteří si neuvědomují své nohy, zakopávají nebo málo zvedají nohy, špatně chodí přes kavalety, shazují překážky, nevadí jim, kam stoupnou, často si zraňují nohy…

Je výborná na uvolnění končetin či po zranění končetin. Zlepšuje také chody koně, způsob zvedání končetin, kmih, citlivost i jejich ohebnost. Je dobrý pro nepozorné a mladé koně, kteří si neuvědomují své nohy, zakopávají nebo málo zvedají nohy, nepozorně chodí přes kavalety, shazují překážky, nevadí jim, kam stoupnou, často si zraňují nohy….. Tato masáž je o něco jednodušší (než Hluboké propojení), aby ji zvládly i děti, přesto je velmi účinná, jelikož pracuje na fasciích.


 •  Fascie tvoří obaly svalů, oddělují jednotlivé svaly, umožňují jejich vzájemnou kluznost a současně je propojují do funkčních pohybových řetězců.  Na pohled připomínají průhlednou pavučinu. Můžeme si ji představit jako hustou pavučinu, která obaluje a prostupuje všechny svaly, kosti, nervy, arterie, žíly, jakož i všechny vnitřní orgány včetně srdce, plic, mozku a míchy. To znamená, že prostřednictvím fascie jsou navzájem propojeny všechny části těla. Fascie jsou tvořeny 2 typy buněčných vláken:  kolagenovými vlákny, která jsou velmi tuhá, s malou elasticitou a z elastických vláken, která jsou roztažitelná.
Fascie a jejich vliv na pohyb
 • Je velmi důležité, aby fascie byly pružné a klouzaly přes sebe. Podobně jako svaly i fascie podléhají pozvolnému zkracování, pokud nejsou vystavovány pravidelnému cvičení.  Proto po zraněních nebo dlouhým stáním v boxu tuhnou a stávají se místem kumulace podkožního tuku omezujícího pohyb. Proces tuhnutí fascií je rozdílný u každého jedince; může být ovlivněn i zánětlivými procesy, nevhodnou výživou apod.
 • Fascie tvoří komplexní komunikační síť v celém těle i orgánech. Přenáší pohyb, informace, energii, tato schopnost se mění dle stavu fascií. Reagují na stres.
 • Fascie tvoří – Tensegritní struktury. Tlak na jedno místo je tak přenášen na všechny části.

Pripojuji video o fungování fascií a tensegritě:


Tento způsob masírování  mi pomohl vyvinout můj nádherný kůň  A1/1  Gold Papilion.

Zde je jeho příběh:

Byl po úraze z dostihů (přetrhané vazy v levém předním kolenu) a už rok stál zavřený v boxe. Nikdo ho nechtěl a hrozilo mu, že půjde (v 6-ti letech) na jatka. Byl nádherný a já  měla tehdy přesně takového milovaného chrta Nikolaje ze Španělska. Také měl zlomenou levou nohu z lovu zajíců, ale jeho lovec ho nezabil a naštěstí  ho dal do útulku. Goldyho jsem shodou okolností koupila a díky němu jsem se naučila plno terapeutických přístupů k traumatu u koní….Nohu nemohl vůbec ohnout (byla jako dřevěná).  Doktoři říkali, že už se na něm nebude dát jezdit.  Noha už ho sice nebolela, mohl na ni stoupnout, ale měl změněný celý postoj těla včetně kopyt . Pravé bylo 1x větší než levé, to se zmenšilo, když na něm nemohl stát. Většina svalů na levé přední noze byla vypnutá a ochablá, nepoužíval je.  Bylo třeba svaly zase zapnout, uvolnit fascie i kloub, aby se začal znovu ohýbat.

….více v kurzu.

Protože nedostal rehabilitaci včas, byly všechny části okolí kloubu srostlé k sobě. Kůže s podkožím i vazy neklouzala vůbec přes sebe a nešlo to rozhýbat.  Nemohla jsem ho stále masírovat sama, potřebovala jsem to naučit i děti,  ty to však nedokázaly. Napadlo mě začít na masáž používat vodítko na koně, to se děti dokázaly naučit a mohly mi pomáhat. Pomocí lana se lépe uvolní  kůže a fascie kolem svalů.  Je možné pracovat s většími částmi těla a lépe ho tak propojíme.

Dnes má Goldy 22 let a je stále nádherný a zdravý, Na ježdění ho už moc nevyužívám, je z něj terapeutický kůň s obrovskými zkušenostmi.

Obsah kurzu FASCIE

 1. ÚVOD 33:11 
 2. KOSTRA KONĚ 30:55 
 3. SVALY KONĚ 01:00:40 
 4.  STRES V TĚLE KONĚ 01:16 
 5. FASCIE 30:02 
 6. PRAXE 12:16 

Materiály zahrnují

 • Komentovaná praktická videa, 3D animace, stručný přehled svalů a nejčastější příčiny problémů a jejich řešení.

Cílová skupina

 • Majitelky a milovnice koní, kterým záleží na kvalitě vztahu s koněm a jeho zdraví.