Velký Týnec, 783 72
+420 603 194 700
corazon.os@seznam.cz

REHABILITACE KONĚ

Upozornění:     Tyto video kurzy vznikly na základě mých životních zkušeností ze světa a hlavně díky inspiraci z kurzů od Lockiho Phillipse (zakladatel-Emotional Horsemaship) a Clelesty Lazaris (https://www.balancethroughmovementmethod.com/about).2. videokurz :  REHABILITACE KONĚ

 • V tomto kurzu se naučíte rozpoznat psychické zranění koně, jak s ním pracovat a jak ho bezpečně masírovat.
 • Je vhodný zvláště pro citlivé a nrvozní koně – ex – dostihové koně.
 • Tato fasciální masáž je vhodná i na uvolnění končetin, zvláště pak jako rehabilitace po zranění.
 VIDEOKURZ  – UVOLŇOVÁNÍ FASCIÍ

Cena :     396,-Kč

Koupit


Poškození nervového systému (trauma) je stejné u lidí i u koní- všech savců-jelikož máme stejný nervový systém.

Projevuje se několika způsoby:

 • Nervozita, strach, stres nebo naopak agrese.
 • Problém se zklidněním a soustředěním.
 • Problém s vnímáním hranic.
 • Problém se začleněním do stáda.
 • Nevnímání vlastního těla, končetin, zakopávání, nepozornost.
 • Problémy se zažíváním, (90% dostih. koní trpí na žaludeční vředy), chronické problémy a bolesti.
 • Přehnaný, či iracionální strach ze všeho nového, nechuť jít dopředu.
 • Vyhoření, nezájem, nevnímaní okolí, stav jako bez energie.
 • Práce s koněm nenapravuje pouze jeho, ale sami si začnete uvědomovat, jak je důležité znát a umět regulovat svůj nervový systém. Vzpomínky jsou uloženy v buňkách těla, proto je třeba pracovat s tělem.
 • Velmi důležité je vlastní vnímaní pocitů bezpečí a nebezpečí při práci s koněm. Pokud jsme sami prožily život ohrožující situace (nehoda, ohrožení v dětství..) máme toto vnímání narušené a můžeme se tak díky tomu dostávat častěji do nebezpečných situací.
 • Praktikováním jemných cvičení s koněm se naučíte lépe vnímat své prostředí a rozpoznávat co je bezpečné a co ne.
 • Cvičení, jak se naučit vnímat co se děje uvnitř mě a co se děje venku (-tzv. somatická vnímavost, či mindfulness). Jak být sama sebou a zároveň vnímat své okolí.
 • Budeme učit koně jak být znovu citlivý a vnímavý.
 • Společně budeme tvořit více uvolněnosti a prostoru v těle- nejen u koně, ale i u sebe.
 • Učit se, jak uvolnit staré strachy z nervového systému a hledat zdroje dobré energie.

Zlepšuje chody koně, způsob zvedání končetin, kmih i jejich ohebnost. Je dobrá pro nepozorné a mladé koně, kteří si neuvědomují své nohy, zakopávají nebo málo zvedají nohy, špatně chodí přes kavalety, shazují překážky, nevadí jim, kam stoupnou, často si zraňují nohy…

Je výborná na uvolnění končetin či po zranění končetin. Zlepšuje také chody koně, způsob zvedání končetin, kmih, citlivost i jejich ohebnost. Je dobrý pro nepozorné a mladé koně, kteří si neuvědomují své nohy, zakopávají nebo málo zvedají nohy, nepozorně chodí přes kavalety, shazují překážky, nevadí jim, kam stoupnou, často si zraňují nohy….. Tato masáž je o něco jednodušší (než Hluboké propojení), aby ji zvládly i děti, přesto je velmi účinná, jelikož pracuje na fasciích.


 •  Fascie tvoří obaly svalů, oddělují jednotlivé svaly, umožňují jejich vzájemnou kluznost a současně je propojují do funkčních pohybových řetězců.  Na pohled připomínají průhlednou pavučinu. Můžeme si ji představit jako hustou pavučinu, která obaluje a prostupuje všechny svaly, kosti, nervy, arterie, žíly, jakož i všechny vnitřní orgány včetně srdce, plic, mozku a míchy. To znamená, že prostřednictvím fascie jsou navzájem propojeny všechny části těla. Fascie jsou tvořeny 2 typy buněčných vláken:  kolagenovými vlákny, která jsou velmi tuhá, s malou elasticitou a z elastických vláken, která jsou roztažitelná.
Fascie a jejich vliv na pohyb
 • Je velmi důležité, aby fascie byly pružné a klouzaly přes sebe. Podobně jako svaly i fascie podléhají pozvolnému zkracování, pokud nejsou vystavovány pravidelnému cvičení.  Proto po zraněních nebo dlouhým stáním v boxu tuhnou a stávají se místem kumulace podkožního tuku omezujícího pohyb. Proces tuhnutí fascií je rozdílný u každého jedince; může být ovlivněn i zánětlivými procesy, nevhodnou výživou apod.
 • Fascie tvoří komplexní komunikační síť v celém těle i orgánech. Přenáší pohyb, informace, energii, tato schopnost se mění dle stavu fascií. Reagují na stres.
 • Fascie tvoří – Tensegritní struktury. Tlak na jedno místo je tak přenášen na všechny části.

Pripojuji video o fungování fascií a tensegritě:


ukázka z kurzu:

Tento způsob masírování  mi pomohl vyvinout můj nádherný kůň  A1/1  Gold Papilion.

Zde je jeho příběh:

Byl po úraze z dostihů (přetrhané vazy v levém předním kolenu) a už rok stál zavřený v boxe. Nikdo ho nechtěl a hrozilo mu, že půjde (v 6-ti letech) na jatka. Byl nádherný a já  měla tehdy přesně takového milovaného chrta Nikolaje ze Španělska. Také měl zlomenou levou nohu z lovu zajíců, ale jeho lovec ho nezabil a naštěstí  ho dal do útulku. Díky tomuto koni jsem se naučila plno terapeutických přístupů k traumatu u koní….Nohu nemohl vůbec ohnout (byla jako dřevěná).  Doktoři říkali, že už se na něm nebude dát jezdit.  Noha už ho sice nebolela, mohl na ni stoupnout, ale měl změněný celý postoj těla včetně kopyt . Pravé bylo 1x větší než levé, to se zmenšilo, když na něm nemohl stát. Většina svalů na levé přední noze byla vypnutá a ochablá, nepoužíval je.  Bylo třeba svaly zase zapnout, uvolnit fascie i kloub, aby se začal znovu ohýbat.

….více v kurzu.

Protože nedostal rehabilitaci včas, byly všechny části okolí kloubu srostlé k sobě. Kůže s podkožím i vazy neklouzala vůbec přes sebe a nešlo to rozhýbat.  Nemohla jsem ho stále masírovat sama, potřebovala jsem to naučit i děti,  ty to však nedokázaly. Napadlo mě začít na masáž používat vodítko na koně, to se děti dokázaly naučit a mohly mi pomáhat. Pomocí lana se lépe uvolní  kůže a fascie kolem svalů.  Je možné pracovat s většími částmi těla a lépe ho tak propojíme.

Dnes má Goldy 22 let a je stále nádherný a zdravý, Na ježdění ho už moc nevyužívám, je z něj terapeutický kůň s obrovskými zkušenostmi.

Obsah kurzu FASCIE

 1. ÚVOD 33:11 
 2. KOSTRA KONĚ 30:55 
 3. SVALY KONĚ 01:00:40 
 4.  STRES V TĚLE KONĚ 01:16 
 5. FASCIE 30:02 
 6. PRAXE 12:16 

Materiály zahrnují

 • Komentovaná praktická videa, 3D animace, stručný přehled svalů a nejčastější příčiny problémů a jejich řešení.

Cílová skupina

 • Majitelky a milovnice koní, kterým záleží na kvalitě vztahu s koněm a jeho zdraví.