Velký Týnec, 783 72
+420 603 194 700
corazon.os@seznam.cz

HRV – měření srdce


 • Psychicky a fyzicky zdraví koně mají vyšší vibrace než většina lidí.
 • Vyšší energetické pole stáda dokáže pozvednout nižší a chaotické vibrace jedince.
 • Vstoupením do prostoru spokojeného stáda koní se zvyšují a harmonizují i naše vibrace. Žijí v přítomnosti a nezadržují v sobě tolik emoce,  jako my lidé. V jejich přítomnosti se mohou uvolňovat naše emoční bloky.
 • Energetické pole našeho srdce vyzařuje do vzdálenosti 1 m a pole koňského srdce cca 5 m, jak dokazuje i kvantová fyzika.

Jelikož jsme ztratili citlivost k tělu a jeho potřebám, používám při výuce také moderní techniku, – Inner Balance senzor, který měří HRV. Ukazuje nám co se dějev našem nervovém systému a zaznamenává míru stresu v těle. Je to nejnovější nástrojem pro snížení stresu od HeartMath, přední světové společnosti v oblasti výzkumu a léčení stresu. Tento senzor nám pomáhá převzít zodpovědnost za svůj vlastní pocit pohody či stresu. Učí nás vnímat rozdíl, jemné signály těla, kdy se již dostáváme do stresu.

(více výzkum: HearthMath Institute, Cardiac Coherence is the Source of our Inner Power.   https://coachingconcaballosnp.com/en/cardiac-coherence-the-inner-power-horses-reveal-to-us/  )


Propojení s koňmi:

Mám velmi otevřený přístup ke způsobům i variacím setkání s koňmi, proto se nebojte mě oslovit se svými individuálními potřebami… (pište na email: corazon.os@seznam.cz). Při tomto setkávání věnujeme pozornost tělu, nasloucháme jeho pocitům, vnitřním signálům i vnějším projevům.

Horse Spirit nás provede setkáním:

 1. Se svými hranicemi – toto je základní praxe, na kterou navazují všechny ostatní. Vnější i vnitřní práce na uvědomování si svých hranic, jejich udržení a ochraně. Nalezení bezpečného místa venku i uvnitř. Jak být v kontaktu s druhým a současně zůstávat v kontaktu se sebou. Zvědomování toho, jak vstupujeme do kontaktu s druhými, jak z něj vystupujeme a co prožíváme během interakcí se svým okolím.
 2. S dechem a smysly (somatické prožívání)- Propojení s dechem. Jak dýcháme, jak se cítíme je základem komunikace (nejen) mezi koněm a člověkem. Klidný dech je obrazem klidného ducha. Více o dechu zde. Ženy vnímají svým tělem, (v těle je tma, nevidíme jen tušíme) co nám tělo a smysly chtějí sdělit. Pomocí dechu, muzikoterapie a somatic movement obrátíme pozornost dovnitř.
 3. S autoritou – Kůň symbolizuje (mimo jiné) autoritu a je důležité umět se s ní vyrovnat. Zvláště jako ženy s tím máme problém, snažíme se zavděčit. Jak zůstat pozorností sám u sebe při kontaktu s autoritou. Zůstat ve svém středu, své ose.
 4. Se svou energií a silou (i slabostí) – cílem tohoto setkání bude nacítění a obnovení vlastního energetického pole, chůze vedle koně ,,napojení“ – získání vzájemné důvěry a pocitu bezpečí. Zaměříme pozornost do svého těžiště. V břiše je naše centrum označované jako HARA. Umět se správně vycentrovat a uzemnit je důležitým prvkem v práci s koňmi. Ne nadarmo se říká: „rozum řídí, břicho míní“.
 5. Se strachem- Kůň nám ukáže, jak přijmout svůj strach, prožít jej v těle, dát mu pozornost a propustit jej. Citlivý přístup sám k sobě umožňuje přijímat své strachy. Nučíme se umění sebeobejmutí.
 6. S vědomým dotekem- Magické odpoledne plné hudby, vůní, kreativity.. zkusíme si různé způsoby masáže koní a nakonec koně pomalujeme podle svých přání a představ.
 7. S bytostí koně a s pokorou – meditace na pastvině s koňmi s hlavou u země. Člověk je vůči koni v pozici dravce. Všichni dravci mají oči uložené vepředu lebky, aby se při lovu mohli soustředit pouze na svou kořist, (zúžené vnímání). Na rozdíl od koní, kteří mají oči po stranách lebky, aby měli co největší úhel rozhledu, (rozšířené vnímání). Zkusíme společně spojit tyto dva pohledy na svět. Vidět svět i koňskýma očima. Snížit se k zemi a setkat se s koněm ve výšce očí. Dáme prostor tomu, co přijde samo.
 8. Se vznešeností- ,, Vznešenost sídlí ze všeho nejspíše v duchovním prostoru, který je samou svou podstatou nehmotný. Naše tělo je ale skvělá anténa a podle toho, jak tuto anténu naladíme, můžeme přijímat vznešenost. Je možno postupovat i opačně – tedy rozjímat a ladit se na vznešenost v duchu a pokud tak činíme poctivě, nastaví se podle toho také naše tělo.“ Pjér la Šéz. Budeme se tedy ladit a objevovat vznešenost koní a sebe. Více o vznešenosti zde.
 9. Léčení traumatu– po několika setkáních a seznámení s koňmi je možné dotknout se hlubších traumat a zpracovávat je.

Setkání probíhají venku s koňmi (za deště se nekonají.) 2-3 hod setkání, je možné je uzpůsobit na celodenní kurzy.

Pokud máte zájem o setkání s koňmi vyplňte prosím tento formulář, děkuji.First NameLast NameEmailMohu přijet- dopoledne x odpoledne a vyhovoal by mi – víkend x pracovní denMám zájem o terapii s koňmi – vnímám, že problém se týká mých vlastních hranic a nastavení mého osobního prostoru…..(doplňte níže)Submit Form

Cena:
skupinové setkání (3-8 účastníků) ……….. 2.300 Kč (2-3 hod.)
individuální setkání……………………….……….. 1. 300 Kč (90-120min. Doporučuji min. 3 setkání.

 • Vemte si prosím teplejší oblečení (je tu chladněji než ve městě).
 • Doporučuji vzít si také pití a malou svačinu.
 • Pro lidi v tíživé životní situaci nabízím slevu i možnost pomoci mi s prací v areálu.

Při terapii využívám i moderní technologie- měření reakcí nervového systému. https://www.heartmath.com/science/.

Centrum Corazon tvořím se ženami v ženském duchu. Je pod skálou, jeho součástí jsou různá utajená zákoutí, divoká zahrada, stromy i pastvina. Je to místo pro zklidnění a uvolnění, podporuje nás v rozvíjení citlivosti. Před a po terapii je možné zůstat v tomto prostoru a nechat nové prožitky doznít. (Pokud je pro někoho cena za terapii příliš, je možné se domluvit na výměně za práci v areálu.)

Další (sebepoznávací) setkání s koňmi:

 • Nejde o výuku ježdění, ale o individuální setkání s koňmi v jejich prostoru.
 • Jejich přítomnost nás  fyzicky i psychicky harmonizuje, má blahodárný účinek na naše tělo i mysl.
 • Díky nim se dostáváme do svého těla, srdce a zdroje své vnitřní síly.
 • Nejsou nutné předchozí zkušenosti s koňmi.
 • Ke každému setkání obdržíte materiály v pdf.
 • Setkávání probíhají v celém areálu i na pastvině.
 • Koně budou vaši průvodci, jelikož zrcadlí vaše vnitřní nastavení.
 • Pomáhají nám regulovat náš nervový systém.

Posezení s koňmi:
Vidím tě, cítím tě – vidím se, cítím se.

Každou neděli (za pěkného počasí, ne v zimě) pořádám posezení s koňmi. Je to možnost obrátit se do svého vnitřního světa a uklidnit svůj přetížený nervový systém.

Bude se podávat káva, čaj, punč či bylinková limonáda. · Koně nás naladí na svůj klid, bezpečí a pocit sounáležitosti.

Setkání probíhá v kruhovce, nebo na pastvině – ve výšce očí –proto sedíme, a v tichosti.

Objednání pomocí formuláře, dopište posezení s koňmi. Počet míst omezen.
Od 15:30 – 17:30 hod. Cena: 250,-/ osobu. (děti do 15 let polovinu)


Sobotní rozvoj EQ – výuka emočního propojení

Každou sobotu od 13.30 – 16.30 probíhá skupinová výuka s koňmi pro dospělé i děti.

Postupně se budeme učit:

 • co je náš bezpečný prostor
 • kde jsou naše hranice
 • jak zlidnit sebe, svůj nervový systém a pomocí rezonance i koně
 • jak být ve svém těle a vnímat tělem
 • Jak navazovat kontakt a utvářet vztah skrze srdce (nejen s koněm).
 • Jak být v přítomnosti, bez očekávání a tlaku.

Doporučuji pro všechny, co mají problém se sebevyjádřením, s úzkostí, s rozhodováním, s udržením si osobního prostoru…

Cena: min 10 lekci / 3000,- Jednorázový vstup na vyzkoušení- 350,-

(Pro matky s dětmi lze cenu snížit za částečnou pomoc v areálu.)

Je možné přijít i jako pozorovatel – jen vše sledovat a učit se vnímat. Koho více zajímají videa ze světa koní- přidejte se do mé skupiny: EQ Horsewomanship

Celodenní setkání u koní

Pokud chcete strávit den v přírodě a pomoci mi s nějakou prací v areálu jste vítáni.

Dopoledne: 9:30 – 12:30 je věnované pracovní činnosti. Hrabání listí, úklid dřeva, práce na zahradě….

Odpoledne: 14:30 – 17:30 je věnované koním. Budeme se učit navázat kontakt s koněm, masáže, hranice….


Terapie s pomocí koně

Individuální setkávání s koňmi

Vztahy se zvířaty nás léčí. Psi, koně či delfíni nabízejí méně komplikovanou společnost a současně navozují potřebný pocit bezpečí a sounáležitosti. Nabízím možnost seznamovat se s koňmi bez jakéhokoliv tlaku, možnost být v jejich přítomnosti, pozorovat je, naladit se na stádo, masírovat je, čistit, pracovat ze země…přitom se učíme soustředit také na sebe a svůj vnitřní prostor – sebepoznávací setkání.

Pozorný dotek a pohyb uklidňuje nervový systém, uzemňuje a umožňuje nám, zbavit se napětí, které v sobě držíme tak dlouho, že už si ho ani neuvědomujeme. Uvolní-li se tělesné napětí, lze uvolnit i nepříjemné pocity. (Dny – dle domluvy a potřeby.)
Cena za 10 návštěv 1500,- (Doporučuji toto setkání neplatit penězi, ale formou práce v areálu. Dostanete se více do přítomnosti a do svého těla. Nejprve 1hod práce, pak libovolný pobyt s koňmi)

Pokud máte zájem o terapii s koňmi vyplňte prosím tento formulář, děkuji.First NameLast NameEmailMám zájem o nedělní posezení s koňmi- prosím doplňte datumMám zájem o pravidelnější setkávání s koňmi – větší kontakt – navázání vztahu – spojení s přírodou…..Chci za možnost setkávání platit penězi nebo spíše pomoci s údržováním areálu.DodatekSubmit Form


Co nás koně učí

Jednat vždy pozitivně – „já to dokážu“.
Poznávat se, být stále lepším a věřit sám v sebe, mít respekt k nim i k sobě.
Mít odvahu převzít velení, stát si za svým a znát své hranice.
Pochopit a vychovat nejdříve sebe a pak koně.
Soustředit se na to, co chceme, a být přitom uvolněný.
Být klidný a přitom více otevřený a vnímavý, kontaktují nás s naším podvědomím.

Přijmout zodpovědný postoj – „za všechno si můžeme sami“.
Postoj k sobě samému se odráží v postoji ke koni – jsem připraven přijmout odpovědnost a moc?
Učit se ze svých chyb – co chceme vypěstovat u koně, musíme nejdříve vypěstovat v sobě.
Umění rozhodovat se: budeme ho vést – následovat – nebo raději uhněme z cesty.
„Kůň představuje divokost a volnost, které se sami bojíme,k níž bychom se nikdy neodvážili přiblížit.“


EQ – EMOČNÍ INTELIGENCE

Co jsou vlastně emoce?

Díky naší kultuře a systému byly zameteny pod koberec a emoce jsou vlastně nic. Je to výhodnější, protože emocionálně inteligentní lidé se nedají manipulovat.

Většina lidí věří, traumatická reakce je emocionální reakce. Pleteme si traumatickou reakci s emocionalitou. Pokud se necítíme bezpečně emoce se vypínají. Emoce jsou energeticky náročné.

Traumatická reakce je instinktivní, zajišťuje přežití, šetří energii.

Pokud necítíme, jak se koně cítí, nemáme empatii, koně se vypnou a zacyklí se v traumatických reakcích.

Vystrašení, rozzlobení nebo agresivní koně nejsou emocionální !!! – mají traumatickou reakci.

 • Všechny pocity a myšlenky se zablokují. Vedení přebírá ještěří mozek starý 240 milionů let.
 • Mozek registruje ohrožení a nyní existují pouze čtyři možné reakce:

BOJ – ÚTĚK – PODLÉZÁNÍ – ZAMRZNUTÍ ……. pak už následuje kolaps.

Když se mozek a nervový systém koně cítí bezpečně, pohodlně a sebevědomě, všechny traumatické reakce se vypnou. Mozek tak může postoupit výše – do limbického systému (Limbický systém je zodpovědný za EMOCE, VĚDOMÝ POHYB a TVORBU PAMĚTI.

Je to největší část mozku koně a je vyvinutější než u člověka. Pojďme se učit od nich co to znamená cítit….


Práce ze země – vnímání energie

Koně chovaní volně ve stádě mají přirozeně vyšší vibrace než člověk. Žijí ve stavu klidu a harmonie. Bohužel ti chovaní v boxech tak šťastní nejsou (v izolaci a ve vězení nemůžou být v harmonii).

Nedávné studie provedené Ústavem srdce-matematiky poskytují vodítko k vysvětlení obousměrného ′′léčení ′′, které nastává, když jsme blízko koní.

Podle výzkumníků má srdce elektromagnetické pole větší než mozek: magnetometr dokáže měřit energetické pole srdce, které vyzařuje od 2,4 metru do 3 metrů kolem lidského těla.

I když je to jistě významné, možná působivější než elektromagnetické pole promítané srdcem koně je pětkrát větší než lidské bytosti (představte si elektromagnetickou kouli kolem koně) a může ovlivnit přímo do našeho vlastního srdečního tepu.

Koně také pravděpodobně budou mít to, co věda označila jako „koherentní ′′ srdeční frekvence (vzorec srdeční frekvence), což vysvětluje, proč se můžeme cítit lépe, když jsme jim blízko. Studie zjistily, že souvislý srdeční vzor neboli HRV je pevným měřítkem pohody a souladu s emocionálními stavy klidu a radosti-tedy takové vzory vykazujeme, když cítíme pozitivní emoce.

Soudržný vzor srdce naznačuje systém, který se dokáže velmi efektivně zotavit a přizpůsobit se stresovým situacím. Mnohokrát stačí být v přítomnosti koní, abychom cítili pocit pohody a klidu.

Výzkumy ve skutečnosti ukazují, že lidé zažívají mnoho fyziologických přínosů interakcí s koňmi, včetně nižšího krevního tlaku a srdečního tepu, vyšší beta-endorfinů (neurotransmitery působící jako potlačující bolesti), snížení hladiny stresu, snížení pocitů hněvu, nepřátelství, napětí a úzkosti, lepší sociální práce; a větší pocity sebeúčinnost.

Proto už pobyt v blízkosti koní nás může harmonizovat, uklidňovat i léčit.

Při výcviku ve volnosti se musíme umět uklidnit a spojit se svým energetickým polem. Napojit se na své vnitřní smysly a začít vnímat jako kůň. Základem pro zklidnění je uvědomit si naše 3 hlavní energetická centra: Hlavu – srdce – břicho a propojit je. K propojení dochází přes dech a vizualizaci. Bez tohoto zklidnění a harmonizace nejsme schopni opravdu vnímat.

V běžném životě musí být naše vědomí odpojeno od našeho energetického těla, abychom mohli plnit své úkoly. Jinak by jsme byli příliš přecitlivělí na své okolí a nedokázali se na nic soustředit. Vadila by nám třeba energie člověka vedle nás, hluk a vůně města, …

Přes tento centrální kanál se pak dokážeme propojit se zemí a nebem. Dokážeme pak vnímat a cítit přes své energetické tělo a můžeme začít komunikovat s koněm na jeho úrovni.

Elektromagnetické pole člověka: Každá bytost vyzařuje dnes už měřitelnou energii. Níže jsou zobrazena grafická znázornění vyzařování člověka a koně

Více o energiích na mých stránkách masazekoni.cz