
O NERVOVÉM SYSTÉMU
Koně reagují na naši – Nervovou Soustavu (CNS).
Pouze při dobrém spojení se sebou a v pocitu bezpečí mohu navazovat spojení s okolím.
V našem běžném životě nejsme bohužel ve stavu uvolnění a ani v pocitu bezpečí. Jsme stažení a zatuhlí.
Pro změnu k lepšímu je potřeba propojit tu nejprimitivnější část s tou nejvědomější. Propojit smysly a vědomí.
Tělo – mysl – srdce.
Svou staženost a strachy přenášíme na koně:
- Kolik toho nosíme ve svém těle, co necítíme?
- Proč nejsme schopni být plně teď a tady?
- Proč jsme odpojeni od sebe, od koně i ostatních?
- Jak se znovu připojit k sobě a propojit se, aby energie mohla proudit?
- Každé tělo má emoční paměť a části, které nás děsí jsou uloženy v těle, naše vědomí je od nich odpojeno.
Jednou z nových metod je:
Polyvagální teorie, jež způsobila převrat v neurologii.
Odhalila jak léčit chronické nemoci, úzkosti, deprese, stres pomocí aktivace a relaxace bloudivého nervu – tzv. Vagus Nerve. TOTO PLATÍ U VŠECH SAVCŮ.
Síla našeho uzdravení leží v míře zklidnění těla – tvrdí Dr. Stephen Porges, MD, Ph.D., lékař, neurolog a autor Pol. teorie. Vysvětluje, jak náš nervový systém reaguje na stres a ohrožení.
Toto je obrázek tzv. Vagus nerv – Bloudivého nervu. Prochází tělem a přináší do mozku informace o tom, co se v těle děje. Jak se cítí všechny naše orgány.

STRUČNĚ SI VYSVĚTLÍME, JAK FUNGUJE NERVOVÁ SOUSTAVA VŠECH SAVCŮ, VČETNĚ ČLOVĚKA:
Všichni savci se vyvinuli tak
– aby žili převážně v relaxačním stavu a reakci bojuj/uteč si aktivovali ve chvílích, kdy čelí nějakému nebezpečí. Následně, až nebezpečí pomine, si znovu obnovujeme relaxační reakci a toužíme po propojování se s druhými.
Bohužel většina lidí tráví převážnou část svých dní v neustálém stresu, a to v důsledku chronického strachu, úzkosti, pocitů viny, studu, frustrace, atd. Máme velmi oslabenou parasympatickou reakci odpočinek-trávení-detoxikace, léčení. Tuto reakci nedokážeme aktivovat, ani když to potřebujeme.
BLOUDIVÝ NERV (VAGUS NERVE)– vychází z mozkového kmenu. Je zodpovědný za parasympatickou kontrolu – zklidnění většiny našich vnitřních orgánů, a to včetně srdce, plic a trávícího traktu. 80% informací vysílaných bloudivým nervem proudí z těla do mozku.
Jeho správná funkce zajišťuje naše dobré zdraví.
O bloudivém nervu se obvykle mluví v jednotném čísle, ale ve skutečnosti jsou to nervy dva. Hřbetní vagální komplex (Dorsal Vagus Complex – DVC) jeho aktivace odpovídá reakci známé jako „zamrznutí“. Břišní vagální komplex (Ventral Vagus Complex– VVC) je rozvinutá u savců a známa jako systém sociálního zapojování.
Je prokázáno, že stavy chronických nemocí jsou spojeny s přílišnou aktivací sympatikusu (bojuj/uteč) nebo s reakcí parasympatického odpojení – zamrznutí (dorsal vagus kolaps). Tyto stavy rozhoduje za nás náš nervový systém. Ani v jednom z těchto stavů nemůže docházet k léčení a integrování nových dovedností.
Učíme se vnímat svůj nervový systém a regulovat ho. Osa mozek – střevo je termín pro komunikační síť, která propojuje střevo a mozek. Bloudivý nerv je jeden z klíčových prvků tohoto spojení. Více informací zde.
PRAKTICKÉ CVIČENÍ na zklidnění a aktivaci vagus nervu. (provádějte tak často, jak potřebujete)
Toto cvičení zajišťuje nejen lepší navazování vztahů (tzv. socializaci), také výrazně zlepšuje uvolnění krku a páteře, tím zmenšuje tlak na kraniální nervy a zlepšuje průtok krve do mozku. Pohybem očí uvolňujeme svaly spodiny lebeční.
Před cvičením otočte hlavu pomalu doprava a doleva, pro zjištění rozsahu pohybu. Cvičení se provádí nejlépe v leže, velmi pomalu v relaxačním modu.
- Lehněte si na záda a dejte si ruce za hlavu, do místa, kde se lebka spojuje s páteří.
- Pohněte pouze očima co nejvíce doprava (nepohybujte hlavou). Vydržte půl minuty, dokud se vám nebude chtít zývat, polykat, či zhluboka nadechnout. To je známkou relaxace vašeho nervového systému, můžete se vrátit oči do středu.
- Zkuste to samé na druhou stranu, dokud se neobjeví stejné znaky relaxace.
- Provádějte min. 5 min.
Další techniky na uvolnění bloudivého nervu jsou taky známé:
Hluboké dýchání – Zpívání / Mantrování – Jóga / Tai-chi / Čchi-kung – Meditace – Studené sprchy – Smích
CO JE TRAUMA
Každý z nás zažil nějaké zranění – trauma (smrtelné nebezpečí, či prožitek nedostatku, že moje potřeba NEbude naplněna).
Tělo na trauma reaguje odpojením (disociací). Dalo by se říct, že v reakci na ohrožení prvně zmrzneme a teprve pak volíme aktivní strategii – boj nebo útěk. V živočišné říši je mnoho takových příkladů: protože pohyb poutá pozornost. Když v cirkuse vstoupí do manéže lev, lidé v prvních řadách instinktivně ztuhnou. Potíž nastává, když tuto přirozenou reakci poté neuvolníme, ale neseme si ji s sebou. Podle P. Levina může dokonce jít o jednu z důležitých příčin posttraumatické stresové poruchy.
Koně, kteří prošli dostihovou stájí, či jinou stájí zaměřenou na chov a výcvik koní jsou ve většině případů traumatizovaní – více či méně odpojeni od svého těla. Tento bussines potřebuje vydělávat a čas jsou peníze. Koně se začínají trénovat příliš brzy- vše se zrychluje a zaměřuje na zisk. Není čas dát koním čas. Dostali jsme se do stavu, kdy psychicky a fyzicky zdravý kůň téměř neexistuje – je to stejně jako v naší lidské společnosti. Výkonost 18 letého člověka je o polovinu horší než 18-letého v předchozí generaci.
Všechny naše emoce mají fyzické příznaky v těle.
Strach je emoce, ne myšlenka. Jde z receptorů, z těla do hlavy. Je to vnitřní stav, tělo se rozhoduje, zda se cítí bezpečně, či ne.
Myšlenky netvoří emoce, ale mění vnitřní nastavení těla, které následně tvoří emoční stav.
Ve svých kurzem pomáhám lidem s vnímáním jejich napětí pomocí měření Variability srdečního rytmu (HRV – Heart Rate Variability). Není to však to samé, co srdeční rytmus. HRV měří čas mezi údery srdce jdoucími po sobě (v milisekundách). Takže my chceme, aby naše klidová tepová frekvence byla nízká (50-70 úderů za minutu), ale přesto chceme, aby naše HRV bylo vysoké (takže nikoliv jako metronom). Vyšší HRV poukazuje na větší adaptabilitu a zdraví.
Jsme li v přílišné aktivaci sympatikusu- vše řídí plazí mozek a ten nereaguje na myšlenky. Proto terapie pomocí myšlenek nemusí pomáhat a je třeba sladit se s někým, kdo je v relaxovaném stavu (např. kůň na pastvě). Jak zvládat své emoce a strachy?
Pokud zjistíte, že nedokážete účině regulovat svůj nervový systém, je třeba začit se to učit. Nejrychlejší metodou je práce s dechem. Doporučuji můj kurz Dech.
PS: pokud mluvíte anglicky, doporučuji k poslechu video od terapeutky:
Irene Lyon o traumatu v našem těle a díky jejím kurzům můžete se sebou pracovat.
https://www.youtube.com/watch?v=ytNjWmeKty0