ŽENY VNÍMAJÍ TĚLEM
Umět vnímat sám sebe je nejen pro jezdectví klíčové.
Koně cítí to stejné, co my – jako savci máme stejné části mozku. Je potřeba se naučit vnímat své pocity v těle a být si vědoma, s čím přistupuji ke koni……
Pokud budeme ve vztahu s koněm používat zastrašování a násilí, nikdy se spolu nemůžeme cítit bezpečně.
Svou staženost a strachy přenášíme na koně. Kolik toho nosíme ve svém těle, co necítíme? Proč nejsme schopni být plně teď a tady? Proč jsme odpojeni od sebe, od koně, i ostatních? Jak se znovu připojit k sobě a propojit se, aby energie mohla proudit?
Koně reagují na naši – Centrální Nervovou Soustavu (CNS)
Pouze při dobrém spojení se sebou mohu navazovat spojení s okolím. Tělo má svou emoční paměť a části, které nás děsí jsou odpojeny. V našem běžném životě nejsme bohužel ve stavu uvolnění a v pocitu bezpečí. Jsme stažení a zatuhlí, připravení do akce. Pro změnu k lepšímu je třeba propojit tu nejprimitivnější část našeho mozku s tou nejvědomější. Propojit smysly a vědomí.
Ženskou energii symbolizuje temnota. Ve tmě nic nevidíte, jen cítíte a tušíte. V těle je tma.
Ženy vnímají tělem.
Indiánské ženy kmene Kogi, dokáží nacítit a navnímat, co se děje v prostoru, ve kterém žíjí i na několik kilometrů. Muži proto po probuzení sledují náladu a emoce své ženy, aby se podle toho rozhodly, co budou ten den dělat. Jak úžasné energetické propojení.
Pomocí pomalého, uvolněného dechu a pohybu se můžeme spojovat s tělem. Takový dech přináší smyslnost a prožitek sebedůvěry. Běžně dýcháme velmi povrchně, jsme v napětí – stresu, naše tělo je stažené, nemůže námi dobře proudit energie – stagnujeme. Prostě nedýcháme dobře ani na to, abychom se mohli propojit se sebou, natož s jinou bytostí. Dostat se z hlavy zpět do těla je snadné, když sledujete proudění svého dechu, ale nenaučíte se to bez cvičení. Až si svůj dech začnete lépe uvědomovat, můžete zaměřit svou pozornost na kteroukoliv část svého těla, dýchat do ní a tím ji uvolňovat, zprůtočňovat.
Hodně žen má zablokovanou bránici, ta pak neprovádí celý rozsah svého pohybu, přestává masírovat vnitřní orgány a může je i vytlačovat ven. Může být příčinou vystouplého břicha. Bránice tvoří pomyslnou linií mezi horní polovinou ženského těla, (která je vyzdvihovaná) a tou spodní částí, která se schovává a slušná žena je od ní odpojená. Je velmi důležité znovu plně zapojit při dýchání bránici (viz.1.kurz)
Upozorňuji, že při procesu – uvolňování těla- dochází k vyplavení starých potlačených pocitů, strachů, odporů. To je dobrý signál, že jdeme opravdu do nitra sebe a překonáváme svou komfortní (běžnou) zónu. Dokážete si připustit a pojmenovat své obavy, strachy, svěřit se s nimi, začít na nich pracovat? Začít být autentičtí a přiznat si:
- Kdo jsem?
- Co cítím?
- Co si myslím?
- Co se mi líbí a co ne?
Všechny tradice učí a shodují se v jednom: když se objeví vaše strachy a stíny, je důležité udržet si vědomí a vnitřní vyrovnanost. Koně nám tyto věci budou zviditelňovat. Jste schopni je vidět, přijmout a spojit se s nimi? Pak se stanou vašimi spojenci a předají vám své dary (pochopení, vědomí).
Často nemáme energii, protože nejsme v sobě – v těle. Jsme pouze v mysli (v hlavě) a ta spotřebovává obrovské množství energie. Srdce a břicho se často opomíjí. Břicho (Hara) je nazýváno císařem, centrem veškeré naší energie. Vědci už dnes dokázali, že z břicha jde do hlavy více spojení a vzruchů, než z hlavy do břicha. Vypadá to, že o tom, co se děje v hlavě, rozhoduje naše břicho. Cílem tohoto kurzu bude obnovení vnímavosti v těchto centrech.
Pro naši praxi rozdělíme tělo na 3 hlavní energetická centra:
Hlava – (myšlení) Srdce – (cítění) Hara – (hluboká moudrost)

Podaří-li se nám propojit tato tři centra – zprůchodníme si centrální kanál. Tím si vytvoříme vnitřní stabilizační systém, ve kterém se můžeme ukotvit.
Toto uvolnění a propojení je jedním z cílů této psychosomatické praxe.
Zprůchodníme-li centrální kanál, začne námi procházet více energie. Tím vytvoříme silné energetické pole kolem těla:

Dech zklidňuje mysl a dostává nás k sobě do těla. Naplňuje nás energií. Obrací pozornost dovnitř.
PRAXE
Praktické cvičení – páteřní vlna
Zkuste si podle následujícího videa, jakou dokážete vytvořit vlnu v těle – v páteři.
- Jaký je váš rozsah pohybu hrudní kosti.
- Dokážete otevřít a zavřít hrudník?
- Máte uvolněné lopatky, kloužou volně po žebrech?
- Kolik toho nesete na svých zádech?
- Kde vás to stahuje a brání v pohybu?