Abychom mohly uvolnit záda i celé tělo a jít s pohybem koně, musíme mít silný střed (těžiště-hara). Je několik způsobů, jak toho dosáhnout a jeden vede přes:
PSOAS – SVAL DUŠE
– je tvořen skupinou svalů, jež propojují horní a spodní polovinu těla. Bývá označován za “most propojující nebe a zemi”. Svaly psoasu jsou důležité pro stabilizaci trupu, jejich hlavní funkcí je udržovat rovnováhu pánve ve vztahu k páteři. Přímo ovlivňují stav bederní páteře a bránice. Mají vliv na pozici celých dolních končetin i chodidel, pohyblivost hrudní a krční páteře a pohyby paží nad hlavou.
Patří k nejhlubším svalům v našem těle a jsou propojeny s vývojově nejstarší částí našeho mozku – s plazím mozkem. Díky tomu je (bez našeho vědomí) ovlivňován primárními instinkty – vyčerpává ho pocit ohrožení, stres, napětí, nebezpečí, strach o přežití a naopak vyživuje ho pocit bezpečí, důvěry a klidu. Jeho horní část v sobě nese téma integrity, sebeprosazení a výživy. Dolní část souvisí s trávením, sexualitou a uzemněním.
Uvolněný psoas podporuje správné nastavení beder a masíruje okolní orgány(ledviny na něm leží) a svaly při každém kroku.
Bohužel způsobem našeho sedavého životního stylu jsou tyto svaly většinou vypnuté a nefunkční( v lepším případě) nebo stažené a zablokované – způsobující problémy a bolesti s bederní páteří. Pokud zůstaneme v sedu či ve stoje po celý den, náš psoas je v napětí. Nejlepší pozice je pro nás ta, která se neustále mění.
Péče o naše hluboké vnitřní svaly – psoas – je spíše hraním si, znovuobjevováním našich vnitřních prostor a prožitků, nasloucháním, vedením pozorností do těla, navazováním kontaktu a komunikace s tělem. Navracení “šťavnatosti” skrze pomalý vědomý pohyb, pozornost, ozvučený dech, ticho a klid. Průkopnicí práce s tímto bedernim svalem je Liz Koch z USA – zabývá se jím už více než 40 let.
Psoas reaguje na neustálé napětí a přemíru informací kolem nás tím, že ztrácí svou pružnost, “šťavnatost“, vysychá, je vyčerpaný, v přeneseném smyslu i náš život ztrácí “šťávu”. Z toho důvodu má velmi sníženou schopnost uvolnění. Proto v některých případech nepomáhá klasické cvičení, protahování a posilování. Je také obtížné se k těmto svalům dostat, jsou uloženy za břišními orgány a silně propojeny s našimi reflexy, s pocitem bezpečí i tím, jak se uvnitř cítíme. Proto není příjemné nechat druhého člověka sahat na tyto partie.
Za pomoci přístroje Matrix stim
je možné si tyto svaly oživit, rozvibrovat a probudit. Je to však postupný p r o c e s, kdy objevujeme různé vrstvy. Je to zároveň psychosomatická praxe, kdy nasloucháme vnitřním pohybům a učíme se hlubšímu porozumění. Učíme se pečovat o svůj střed a zároveň ho vnímat, zcitlivovati uvolňovat a s ním i o celé naše tělo v rovině fyzické, emoční, psychosomatické i energetické.
Vytváříme tu prostor k rozpouštění svých dávných zranění a bloků a umožňujeme tak tělu naplňovat se
i přímo fyzicky pocity bezpečí, klidu a důvěry v život.
O významu svalů Psoas (velkých svalů bederní) jsou napsané knihy. Zde je jen malá zmínka: jsou zdrojem stability, našimi kořeny i zdrojem vnitřní sily. Tak jako dům stojí na svých základech, tak naše bytí potřebuje mít vytvořeny silné kořeny. Když svaly Psoas ztrácí svou pružnost a „šťavnatost“, jsou vyčerpané a vysychají.
PROJEVUJE SE TO I V ŽIVOTĚ – NÁŠ ŽIVOT ZTRÁCÍ „ŠŤÁVU“, chybí nám živost a radost. A platí to i naopak . Svaly Psoas jsou jakýmsi lakmusovým papírkem našeho života, fyzickým odrazem našeho stavu bytí a zdraví našich základů ….. A my tyto ZDRAVÉ ZÁKLADY a šťavnaté svaly Psoas buď MÁME a vnímáme to nebo nám CHYBÍ a pak se to projevuje ve všech aspektech našeho života.
Odkaz na knihu Liz Koch v originále: https://kupdf.net/download/the-psoas-book_5994b621dc0d609e19300d1a_pdf
PSOAS A PÁNEVNÍ DNO
– jsou velmi propojené. Potíže s pánevním dnem z 90 % souvisí s kondicí svalů Psoas.
Pánevní dno nejsou jen svěrače, jak se uvádělo dříve. Tvoří jej 3 vrstvy svalů. V pánevním dnu je ukryt velký poklad pro každou ženu, díky němu se můžeme cítit radostněji, uvolněněji a mít více energie a vnitřní síly.
Pomocí Matrix stimu prozkoumáváme všechny 3 vrstvy pánevního dna. Prokrví se uvolní i aktivuje.
Cvičení pánevního dna pomáhá ženám rozkvést!
Určitě jste si všimly, že stoupá povědomí o ženské energii.
Dokonce i v televizi už se více mluví o planetě, o propojení s tělem, sebeléčení a bez toho, aby jsme došli k sexualitě to nejde.
Kolik procent životní (sexuální) energie vnímáte, že proudí vaším tělem??? Cítíte v sobě tu tvořivou sílu, radost, zapálení do něčeho, propojení s přírodou, chuť do poznávání nového… Jestli ne, zkuste si odpovědět na pár otázek:
- Jaký mám vztah ke svému tělu? Jak vnímám jednotlivé části svého těla, (včetně těch společností pošpiněných, kde cítíme vinu, stud, ..)
- Dokáži se podívat na nános svých předsudků ohledně sexuality – je to náš kanál k božství, moudrosti, světelnosti, lásce, vnímáte ho tak?
- Sexualita uvolňuje naše skrytá monstra a divokost. Dokáži dávat lásku i tomu, co nemiluji?
- Posvátné vnitřní propojení skrze celé naše tělo – propojení naší temnoty s naším světlem. Milující světlo do každé své temnoty a nenávisti.
- Jak moc toužíme po…lásce, propojení, citlivosti, potěšení, tajemství, osvícení, extázi, božství, …
- Umím jít dovnitř do svého těla a do hloubky své pravdy, nebo sbírám jen další nánosy blbostí.
Přes propojení se svým tělem probouzíme posvátnou životní sílu a energii. Probouzíme svou vášeň, sebevědomí a sebelásku.
Posvátná sexualita přináší vyšší stavy orgasmu, extáze, setkání s božskou energií skrze muže a skrze naše tělo. Aktivuje náš kanál k božství ve všech aspektech našeho života. Je ztracenou cestou k božství.
- Porozuměním a uznáním svých hloubek i výšek posvátné mužské i ženské energie lépe pochopíme své vnitřní boje, objevíme své dary a očistíme svou cestu k božství.
- Zpracováním studu, traumatu, limitujících přesvědčení a dalších omezujících bariér k sexuálnímu vyjádření, vytvoříme bezpečný prostor být sám sebou a vyjadřovat to ven.
- Kultivováním přítomnosti a posvátnosti v každém okamžiku položíme základ pro milování s partnerem se sebou se světem.