3. LEKCE – SEBRÁNÍ
Pro správnou jízdu na koni potřebujeme silný střed a uvolněná záda. Bohužel v dnešní době máme slabý střed (core), ztuhlá záda i kyčle. Pánev je staženáa necitlivá, proto nemůžeme jít s pohybem koně. Nedokážeme se uvolnit.
Špatnou jízdou na koni ničíme záda nejen sobě, ale i koním.
Nestačí uvolňovat se pouze na koni, je třeba naučit se to nejprve v bezpečném prostoru bez stresu a tlaku.
Princip sebrání je stejný jako u koní i lidí, je třeba dostat tělo do rovnováhy, posílit břišní svaly a uvolnit ty zádové. Díky dnešnímu způsobu života máme většinou ochablé břišní i hýžďové svaly a stažené bederní svaly a kyčle ve vnitřní rotaci. Pánev díky tomu bývá překlopena dopředu, zadeček vyšpulený. Proto je velmi důležité obnovit správné držení těla. V této lekci se zaměříme na aktivaci svalů psoas, vyrovnání a uvolnění napětí svalových řetezců v přední a zadní části těla.

>> Jakmile posílíme svůj střed a uvolníte záda, stanete se pružnější, stabilnější a dokážete se s koněm pohybovat ve větší harmonii. Teprve potom dokážete učit to samé i koně.<<

! Uvolnění není to samé, co protažení, a nejde na povel !
Při uvolňování je třeba pracovat psychosomaticky- tzn. vědomě se spojit s danou částí těla. Pracovat s ní pomocí dechu, vizualizace a citlivě vnímat, co se v nás děje. !Zvláště při uvolňování pánve dochází k vyplavování starých potlačených pocitů, strachů, odporů! Je třeba si přitom udržet pozornost i vnitřní vyrovnanost. Když se tyto bolesti (stíny)objeví, je důležité vidět je, přijmout je a spojit se s nimi. Jestliže to zvládnu, pak mi mohou předat i své dary – moudrost, pochopení minulosti, zkušenost, vděčnost, atd. Nepříjemné pocity jsou signálem, že jdu opravdu do nitra sebe a překonávám svou komfortní (běžnou) zónu.
